top of page

מיכל משתפת :

שיאצו לנשים הרות

עודכן: 21 בינו׳ 2020

שיאצו לנשים הרות הסובלות מכאבי גב מאת: ד"ר ניר עמיר, מייסד ומנהל אקדמי של מכללת תמורות ומנהל המחלקה לרפואה אלטרנטיבית לילדים בבית החולים וולפסון

הריון מלווה לעתים בבעיות שונות. חלקן קשורות להשפעות הורמונאליות וחלקן לגורמים מכאניים הנובעים ממשקלו של העובר. מחקרים שונים מצביעים על כך שקרוב לחמישים אחוז מהנשים בהריון סובלות מכאבי גב, ההולכים ומחמירים ככל שההריון מתקדם. הכאב לרוב ממוקד בחוליות המותניות התחתונות אך הוא יכול להקרין אל הירכיים ולפעמים למקומות נוספים.

מחקרים שונים מנסים להסביר את הכאב כשילוב של בעיה הורמונאלית המובילה לגמישות מוגברת של מפרקים בשילוב עם הבעיה המכאנית הנובעת משינוי משקל הכובד של האישה ההרה. חיזוק שרירי גב ובטן, ורצוי עוד טרם הכניסה להיריון, עשויים לתת מענה ולצמצם את התופעה.

הרפואה הסינית מתייחסת להריון כתופעה של חוסר איזון. על פי גישה זו, חלה הפחתה בכוחות היאנגים של האישה על מנת להכיל את הכוחות הייניים. היין מאפשר הכלת העובר וצמיחתו בעוד שהיאנג קשור לעוצמת שרירים ולמערכת החיסונית. יצירת מתינות למערכת החיסונית מונעת את דחיית העובר (שהוא מן סוג של שתל זר) ומאפשרת לכוח הייני לשמר אותו ולגדל אותו. מובן ששני הכוחות נשמרים אצל האם, אך היחסים בניהם משתנים.

הפחתה פיזיולוגית ברמת היאנג באישה ההרה היא תופעה נורמאלית אך כאשר חלה הפחתה מרובה האישה נתונה לסיכונים שונים כמו חולשת שרירים היכולה להוביל לכאבי גב, ובמקרים קיצוניים אף הפלה על רקע חוסר יכולת להחזיק את העובר (מה שיתבטא בהמלצה רפואית על שמירת הריון).

כאשר חלה הפחתה מוגזמת בכוח היאנגי, על המטפל לחזק אותו. פעולות שיאצו מתונות יכולות להיטיב עם האישה, להביאה לאיזון הנדרש ולצמצם בכך את הבעיות הנובעות מחוסר איזון זה.

מובן שבאישה עם כאבי גב לפני ההריון תתכן החמרה בעת ההריון ומכאן ההשלכות הפיזיות והפסיכולוגיות על הנלוות לתקופה זו.  כאבי גב יכולים להוביל להגבלה בתנועה, תסכול והשלכות אחרות הגורמות להיריון להיתפס כחוויה לא נעימה ואף קשה.

הגישה המניעתית

התעמלות מוקדמת ושיעורי תרגול טרום לידתיים מפחיתים את הנזק ומאפשרים לאישה להתמודד עם כאבים במידה ואילו יופיעו. המלצה לשאת חגורת גב עשויה להואיל במקרים מסוימים, אך יש לזכור שהיא גם מפחיתה את מאמץ השריר להתמודד בעצמו עם העומס ולכן גורמת בהמשך לחולשה ו"עצלות" שריר הגב התחתון והבטן.

במקרים שונים הראו שנשים הרות שההשתתפו בחוגים לפני הלידה חוו פחות כאבי גב מאשר אילו שלא השתתפו בהם. כמו כן, טיפולים במים, פיזיותרפיה ואקופונקטורה עזרו במידה מסוימת ומנעו החמרה.

המלצות למניעה

קורס שיאצו מכשירים את המטפלים להתמודד עם תופעות אילו בהריון. לצד הטיפול בשיאצו המטפל/ת מציג/ה מספר המלצות חשובות ובניהן הנחיות כיצד להרים חפצים, אילו נעליים מתאימות יותר, אופן הישיבה על כיסא וכן ההמלצה הכללית על שכיבה על צד שמאל.

ההמלצות מורחבות על מה יש לעשות לאחר הלידה. כיצד יש לשאת את התינוק וכיצד להימנע מעומס מיותר על עמוד השידרה. באיזה גובה יש להתאים את מיטת התינוק ואילו תרגילים ילוו את האם גם לאחר הלידה.

הטיפול במגע בגישה הסינית

לאחר אבחנה יש לקבוע אסטרטגיה טיפולית. זו יכולה להתמקד במצב האנרגטי של האישה ולתמוך ביאנג או לחילופין, לחזק את הדם כדי לצמצם את התשישות. חלק מהתופעות הכרוניות לא ניתנות לטיפול מלא בתקופת ההריון ויש לדחות אותן לאחר הלידה. במקרים שונים מסתפקים בהקלה סימפטומטית וזמנית כדי לא להפריע למהלך הטבעי של ההריון. מובן שמיד אחריו מתחילה העבודה האמיתית.

קורס שיאצו מקנים למטפלי כלי מצוין להקלה על כאבים בתקופת ההריון. הוא מחזק וממריץ, מפיג כאבים ומרפה את השרירים. בנוסף הוא נותן רגיעה כללית לאם ומחזק את בטחונה בתקופה המיוחדת הזו. השיאצו יכול ללוות את האם לעתיד לאורך כל תקופת ההריון ולקראת הלידה להתאים את האסטרטגיה לצורך השגת לידה מהירה וקלה יותר.  ניתן אפילו לטפל בשיאצו בעת הלידה ולאחריה כדי להקל על הכאבים ולשמר את כוחה של האם לקראת הזמן שלאחר הלידה.

מעבר בלחיצות מתאימות לאורך מרידיאני הגוף (ערוצי האנרגיה של הגוף), הנעת מפרקים וחיזוק שרירים על ידי לחיצות ממוקדות תוך שילוב נשימה והרפיה מאפשרים הקלה על הכאבים. קיימות נקודות לטיפול אשר מתאימות למצבים עם שרירים רופסים או נקודות המתאימות לשרירים מתוחים, למשל. לכן, ניתן להשתמש באקופרסורה, כלומר בלחיצות ממוקדות על נקודות דיקור, תוך כדי תהליך הטיפול בשיאצו.

לסיכום

טיפול השיאצו באשה ההרה לוקח בחשבון את עברה הרפואי ואת הבעיות הנוכחיות. לאחר בירור ושלילת בעיות הדורשות התערבות רפואית, ניתן לקבוע גישה אשר תשלב התייחסות ממוקדת לבעיה הנוכחית, כמו למשל כאבי גב, מבלי להתעלם משיקולים כלליים כמו בעיות אחרות שליוו את האישה טרם כניסתה להריון. הטיפול יכול להקנות בצד התועלת הספציפית לכאבי הגב גם הרפיה, נינוחות ויכולת לעבור את תקופת ההריון באיכות חיים טובה יותר.

Comments


bottom of page